The genomes of forest trees: new frontiers of forest biology
Tuesday 16th June |
|
8:30–9:30 |
Registration |
9:30–9:45 |
Welcome, Introductions and Information |
Session 1: Genome-enabled insights into forest biology, populations and adaptive traits |
|
9:45–10:15 |
S1-1 David Neale Comparative genomics of conifers |
10:15–10:45 |
S1-2 Carl Douglas Microevolution in Populus trichocarpa driven by introgression |
10:45–11:15 |
Break |
11:15–11:45 |
S1-3 Nathalie Isabelle Journey into the genome of white spruce: achievements, lessons and challenges for the future |
11:45–12:00 |
Selected poster abstract talk 1 – Ian MacLachlan P25 The effects of selective breeding on adaptive phenotypic traits in the interior spruce (Picea engelmannii x P. glauca) of western Canada |
12:00–12:15 |
Selected poster abstract talk 2 – Megan Supple P41 Landscape genomics for climate adaptation in Eucalyptus trees |
12:15–12:45 |
S1-4 Steve DiFazio Comparative and ecological genomics in the Salicaceae |
12:45–13:45 |
Lunch in Arboretum |
Session 2: Evolution |
|
13:45–14:15 |
S2-1 William Friedman The origins of big: homoplasious evolution of vascular cambia and arborescence |
14:15–14:45 |
S2-2 Catherine Kidner Drivers of diversity in tropical forest trees |
14:45–15:00 |
Selected poster abstract talk 3 – Amanda De La Torre P11 Gene expression and natural selection shape the evolution of protein-coding genes in Picea |
15:00–15:15 |
Selected poster abstract talk 4 – Alison Dawn Scott P37 Unraveling the polyploid origin of coast redwood (Sequoia sempervirens) with Bayesian concordance analysis |
15:15–16:15 |
Break and tour of Weld Hill, research resources at the Arboretum. |
16:15–16:45 |
S2-3 Nathaniel Street Comparative genomics of the quaking aspens Populus tremula and P. tremuloides |
16:45–17:00 |
Selected poster abstract talk 5 – Meng-Zhu Lu P24 Identifying microRNAs involved in regeneration of secondary vascular system in Populus tomentosa Carr. |
16.45–17:00 |
Selected poster abstract talk 6 – Elizabeth Trippe P42 Comparative analysis of pollen transcriptomes reveals distinct sucrose utilization mechanisms in angiosperm trees |
17:15–18:15 |
Keynote lecture by Peter Crane Ginkgo: An evolutionary and cultural biography |
18:15–19:45 |
Poster reception with wine and cheese |
|
|
Wednesday 17th June |
|
9:00–11:00 |
Tour of the Arnold Arboretum, including a refreshment break |
Session 3: Molecular and computational approaches |
|
11:00–11:30 |
S3-1 Kaisa Nieminen Silver birch (Betula pendula): a novel model for forest tree genetics |
11:30–12:00 |
S3-2 Taku Demura Transcriptional switches controlling wood cell fates |
12:00–12:15 |
Selected poster abstract talk 7 – Richard Buggs P2 Genome sequencing of Fraxinus species to identify loci relevant to ash dieback and emerald ash borer |
12:15–12:30 |
Selected poster abstract talk 8 – Karl Fetter P16 Local adaptation to environment is observed from genome-wide SNP data in Populus balsamifera (L.) |
12:30–13:30 |
Lunch in Arboretum |
13:30–14:00 |
S3-3 Siobhan Brady Regulation of xylem cell specification and secondary cell wall synthesis in Arabidopsis thaliana |
14:00–14:30 |
S3-4 Matthew Zinkgraf Transcriptional networks regulating tension wood formation in Populus |
14:30–15:00 |
Break |
Session 4: Comparative, functional and ecological genomics |
|
15:00–15:30 |
S4-1 Jonathan Plett Ectomycorrhizal fungi are playing JAZs during symbiosis formation in Populus |
15:30–16:00 |
S4-2 Jill Wegrzyn Computational tools and resources for comparative tree genomics |
16:00–16:30 |
Break and group photo |
16:30–17:00 |
S4-3 Isabelle Henry The how and Y of sex determination in persimmon |
17:00–18:30 |
Discussion led by Steve Strauss |
18:30–20:00 |
Poster session with soft drinks |
20:00 |
Symposium Barbeque |